Sparingi

Strefa trenera

ZASADY ZAMIESZCZANIA OGŁOSZEŃ - kliknij 

*     *     *

Rozwój Warszawa szuka sparing partnera na weekend 8/9 sierpnia. Telefon do trenera: 511385271

Polecane strony

M Gol

mzpnNa posiedzeniu w dniu 28 lipca 2020 roku Zarząd MZPN zatwierdził zasady spadków i awansów w ligach okręgu Ciechanów-Ostrołęka. Zapisy w kwestii spadków są jednak w niektórych przypadkach mało precyzyjne, a w dodatku zawierają... błąd.

 

Zacznijmy od awansów, które są jasne i czytelne:

1) Zwycięzca LO awansuje do IV ligi

2) Wicemistrz LO zagra w barażach o awans do IV ligi.

3) Dwa najlepsze zespoły w Klasie A awansują do Ligi Okręgowej.

4) Trzeci zespół Klasy A zagra baraż o awans do Ligi Okręgowej z najniżej sklasyfikowanym zespołem LO, którego nie dosięgła degradacja.

5) Zwycięzcy obydwu grup Klasy B awansują do Klasy A

6) Wicemistrzowie obydwu grup Klasy B zagrają między sobą o awans do Klasy A.

A teraz wyższa matematyka, czyli spadki.

1) Według przyjętych założeń z ligi okręgowej spadną zespoły z miejsc nr 15 i 16. Zasady spadków i awansów nie precyzują jednak, co w sytuacji, w której nikt nie spadnie z IV ligi z okręgu Ciechanów-Ostrołęka, albo gdy spadnie tylko jeden zespół, a wicemistrz LO awansuje do IV ligi. Można jedynie przypuszczać, iż wtedy odwołany zostanie baraż, a ich uczestnicy zagrają w lidze okręgowej - ale ostateczna decyzja pewnie zapdanie dopiero, gdy sytuacja się zdarzy, a więc w ostatniej chwili.

Oczywiście liczba spadkowiczów może być większa. Przykład: Wicemistrz LO przegrał baraże o awans do IV ligi, z kolei z IV ligi spadły Makowianka i Troszyn - wtedy z Ligi Okręgowej spadną drużyny z miejsc 14-16, a zespół z miejsca nr 13 zagra baraż o utrzymanie.

2) Błąd wkradł się natomiast w punkcie mówiącym o degradacjach z Klasy A. Punkt ten brzmi bowiem tak: "A klasę opuszczają trzy ostatnie zespoły, tj. zajmujące miejsca 14, 13, 12". Problem w tym, że Klasa A w bieżącym sezonie liczy 16 zespołów.

Jak wygląda stan faktyczny? Na pewno w kolejnym sezonie Klasa A powróci do składu 14-zespołowego, a to oznacza, że niezależnie od jakichkolwiek zapisów i rozstrzygnięć w wyższych ligach do klasy B spadną trzy ostatnie zespoły, a więc lokaty 14-16. Porażka wicemistrza LO w barażach o IV ligę oraz każdy spadkowicz z IV ligi (do LO) oznaczać będzie dodatkową zdegradowaną drużynę z Klasy A.

Przykładowo: Jeśli z IV ligi spadnie np. Makowianka i Troszyn, a wicemistrz LO przegra baraże o awans do IV ligi - wówczas z Klasy A spadną także drużyny z miejsc 11-13.

UWAGA: Nie można wykluczyć, iż Zarząd MZPN w trakcie sezonu zmieni reguły gry i ostateczna liczba spadkowiczów będzie inna od przedsezonowych założeń.

 

źródło: MZPN