mzpnNie będzie to tekst o tym, ile drużyn może spaść z poszczególnych lig. Niniejszy wpis poświęcony został paragrafowi 23 regulaminu MZPN i - uwaga - utrudnieniu od sezonu 2019-20 dla mniej obeznanego lub bardziej leniwego obserwatora mazowieckich lig możliwości zaznajomienia się z zasadami klasyfikowania drużyn na koniec sezonu.

 

Koniec sezonu 2018-19. Dwie drużyny płockiej klasy B - Sparta Mochowo i Huragan Bodzanów zakończyły sezon odpowiednio na drugim i trzecim miejscu z identyczną liczbą punktów. Niby nic wielkiego, ale tylko drugie miejsce dawało awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Regulamin MZPN (sezon 2018-19) stanowił wówczas, że o kolejności w tabeli w przypadku równej liczbie punktów (dwie drużyny) decydują kolejno (liczą się tylko mecze między tymi drużynami): liczba punktów, różnica bramek i większa liczba bramek strzelonych na wyjeździe. W tym wypadku jednak trzy wymienione punkty nie pozwalały rozstrzygnąć, kto powinien być wyżej w tabeli - obydwa zespoły wygrały bowiem po jednym meczu w identycznym stosunku (3:2). Według regulaminu powinien więc zostać rozegrany baraż i ostatecznie tak się stało. 

Dlaczego znalazła się wzmianka dotycząca wydarzenia sprzed pół roku? Po pierwsze - okazało się wówczas, że w zasadzie nikt lub prawie nikt nie znał zapisów regulaminu w części dotyczącej końcowej klasyfikacji (ustalania kolejności w tabeli). A przecież owe zapisy obowiązywały od lat. Władze MZPN postanowiły jednak zaradzić problemowi. W jaki sposób? Ano w taki, żeby nikomu nie chciało się szukać odpowiednich zapisów.

Tak wyglądał zapis regulaminu w poprzednim sezonie:

Regulamin11

A jak wygląda zapis z aktualnego regulaminu? Oto paragraf 23:

1. W rozgrywkach, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej, kolejność zespołów ustala się według liczby zdobytych punktów. W przypadku uzyskania  równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn kolejność zespołów w tabeli ustala się zgodnie z uchwałą nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną (z późniejszymi zmianami)

Przy więcej niż dwóch zespołach przeprowadza się dodatkową punktację pomocniczą spotkań wyłącznie pomiędzy zainteresowanymi drużynami kierując się zasadami określonymi w Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną (z późniejszymi zmianami).

Komentarz "Piłki na Mazowszu": No i? Drodzy trenerzy, działacze, piłkarze, kibice - czy zmieniony punkt regulaminu MZPN (w porównaniu z sezonem 2018-19) rozjaśnił wam wszystko? Czy na podstawie obecnie obowiązującego regulaminu wiecie, czy po punktach ważniejsze są bramki, bezpośrednie mecze czy jeszcze coś innego? Czy macie pewność, iż obowiązują takie same zasady, jak przed rokiem? Czy też może z góry założyliście, że zasady nie uległy zmianie? I jak sądzicie - dlaczego MZPN postanowił zmienić punkt regulaminu wrzucony powyżej na ten, który znajduje się pod obrazkiem pogrubionym drukiem?

Jeśli macie wątpliwości, przeczytajcie tekst do końca.

2) W przypadku rozgrywania meczów barażowych drużyna, która nie stawi się na zawody z własnej winy, jest automatycznie przesuwana na ostatnie miejsce i traktowana jest jak drużyna, która wycofała się z rywalizacji.

Komentarz "Piłki na Mazowszu": Punkt ten nie uległ zmianie - i słusznie. Ktoś nie przyjeżdża na mecz barażowy? Uznajemy, że z barażów zrezygnował. Koniec i kropka.

3) W przypadku gdy drużyna uprawniona do gry w meczu barażowym rezygnuje z awansu, bądź nie ma do niego prawa, mecze barażowe nie odbywają się, a awans uzyskuje jej przeciwnik z barażu.

Komentarz "Piłki na Mazowszu". Ten punkt również pozostał niezmieniony. Przykład rezygnacji mieliśmy w poprzednim sezonie - Orzeł Goleszyn zrezygnował z gry o awans do IV ligi, więc awansowała Żyrardowianka. 

Co oznacza natomiast "Nie ma do niego prawa"? Prosta sprawa - przykład: jeśli Ursus II Warszawa zajmie w LO drugie miejsce, ale z III ligi spadnie Ursus (pierwszy zespół), Ursus II nie ma prawa awansować do IV ligi, a więc promocję wywalczy jego przeciwnik barażowy. Podobna sytuacja mogłaby mieć miejsce w przypadku Pogoni Grodzisk Mazowiecki.

Inny przykład: Victoria II Sulejówek zakończyła rozgrywki na miejscu dającym jej prawo gry w barażu o utrzymanie w warszawskiej lidze okręgowej, ale z IV ligi do okręgówki spadła pierwsza Victoria. Victoria II nie ma więc prawa gry w LO (a więc i gry o utrzymanie w LO), w tej sytuacji utrzymałby się więc potencjalny przeciwnik barażowy Victorii II.

4) W przypadku rezygnacji zespołu, który zajął I miejsce, awans uzyskuje następny zespół z klasyfikacji, jednak nie zajmujący miejsca niższego niż trzecie.

Komentarz "Piłki na Mazowszu": To nowy punkt regulaminu, wprowadzony po zawirowaniach na koniec sezonu 2018-19 i rezygnacji z awansu Skry Drobin. W skrócie - jeśli zespół, który zajmie pierwsze miejsce zrezygnuje z awansu - propozycję gry w wyższej klasie rozgrywkowej dostanie zespół nr 2. Jeśli i ten zrezygnuje z promocji, szansę będzie mieć zespół nr 3. Jeśli kolejny zespół nie zechce grać wyżej - wówczas utrzyma się jedna z drużyn pierwotnie zdegradowanych z wyższej klasy rozgrywkowej.

Powyższe najprawdopodobniej zamyka wszelkie ewentualności w okręgu siedleckim. Z klasy A i z klasy B awansować mają bowiem po trzy zespoły, ewentualna rezygnacja z awansu równoznaczna więc prawdopodobnie byłaby z tym, iż ktoś uniknąłby degradacji. "Piłka na Mazowszu" postara się potwierdzić informacje w Delegaturze MZPN w Siedlcach.

*     *     *

A teraz fragmenty uchwały, na którą powołuje się MZPN w regulaminie rozgrywek na sezon 2019-20. Kolejność w tabeli ustalana będzie następująco.

Paragraf 16 Uchwały nr IX/140 z 3 i 7 lipca 2018 roku (fragmenty dotyczące ustalania kolejności w tabeli)

III. W rozgrywkach kolejność w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:

1) Przy dwóch zespołach:

a) liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami

b) przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn

c) przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn.

d) przy dalszej równości - korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek.

e) przy dalszej równości - większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach całego cyklu

f) w przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej liczbie punktów są zespoły zajmujące pierwsze i drugie miejsce w tabeli, a także zespoły, których kolejność decyduje o spadku, stosuje się zasady określone w punktach a, b i c, a jeżeli one nie rozstrzygną o kolejności, zarządza się spotkanie barażowe na neutralnym boisku, wyznaczonym przez PZPN lub właściwy związek piłki nożnej

2) Przy więcej niż dwóch zespołach przeprowadza się dodatkową punktację pomocniczą spotkań wyłącznie między zainteresowanymi drużynami, kierując się kolejno zasadami podanymi w ust. 1 w punktach a, b, c, d i e.

Komentarz "Piłki na Mazowszu": Co się zmieniło? Prawie nic. Ale prawie robi różnicę. Oczywiście zniknął punkt dotyczący losowania, ale on akurat miał niewielkie znaczenie. Do kuriozalnej sytuacji doprowadził natomiast fakt, że MZPN zrezygnował z precyzyjnych zapisów z poprzedniego sezonu (podpunkt g mówiący o barażu - patrz obrazek powyżej) na rzecz punktu "f" z uchwały PZPN. Dlaczego?

Trzymając się ściśle treści zapisów w punkcie "f" przytoczonym nieco wyżej i przy założeniu, że nie ma żadnych innych przepisów regulujących tę sprawę może dojść do następującej sytuacji:

Klasa A lub B Warszawa, Klasa A Ciechanów, Klasa A i B Płock - z tych klas rozgrywkowych awans wywalczą po dwa zespoły. Logika nakazywałaby, że ewentualny baraż należałoby rozegrać, jeśli nie dałoby rady ustalić kolejności w tabeli na podstawie punktów a, b i c pomiędzy drużynami nr 2 i 3 (jeśli miałyby tyle samo punktów). Jedna z nich przecież tylko awansuje, druga nie. Uchwała jednak takiego barażu nie przewiduje - za to przewiduje baraż o ustalenie pierwszego miejsca pomiędzy zespołami, które awans wywalczą, jeśli zakończą sezon z taką samą liczbą punktów i w bezpośrednich meczach między sobą wygrają po razie np. po 2:0. Po co komu taki baraż? Nikt tego nie wie, MZPN pewnie też nie - być może w ogóle w związku nie zwrócili uwagi na ów nieszczęśliwy zapis w uchwale, a może nawet go dokładnie nie... przeczytali. 

Klasa A i B Siedlce - jak wyżej, z tym, że ewentualny baraż mógłby być rozgrywany między zespołen nr 3 (ostatnie miejsce dające awans) i nr 4.

Powyższe nie dotyczy Klasy A i klasy B Radom, a także klasy B Ciechanów, Klasy B Ostrołęka i wszystkich LO - z tych klas rozgrywkowych bezpośredni awans wywalczy jeden zespół, słusznie więc, w razie potrzeby przewidziany jest baraż z drugim zespołem.

Ważna uwaga dla tych, którzy potrzebują dodatkowego wyjaśnienia - baraż o którym mowa, możliwy jest tylko w sytuacji, jeśli dwa zespoły:

a) zakończą sezon z taką samą liczbą punktów oraz

b) zajmą miejsca 1 i 2 lub jjeden z tych dwóch zespołów będzie musiał spaść do niższej ligi oraz

c) w bezpośrednich meczach wygrają po jednym meczu w takim samym stosunku bramkowym (np. po 2:0, po 3:0, itp.)