Sparingi

Strefa trenera

ZASADY ZAMIESZCZANIA OGŁOSZEŃ - kliknij 

*     *     *

Klub z warszawskiej ligi okręgowej pilnie poszukuje bramkarza do drużyny seniorów. Oferujemy dobre warunki. Zapraszamy do kontaktu:  bramkarzposzukiwany@gmail.com

Polecane strony

M Gol

Jednmzpnym z częściej padających pytań w korespondencji z Piłką na Mazowszu jest pytanie o walkowery. - "Czy aby przypadkiem zespół X nie powinien zostać wykluczony z rozgrywek? Przecież trzeciego walkowera dostał?" Albo też: - "Zespół Y dostał drugiego walkowera, więc chyba w przypadku trzeciego zostanie wykluczony?" Czas odwołać się do regulaminu.

 

Sytuację, w której zespół po trzech walkowerach zostaje wykluczony z rozgrywek opisuje paragraf 15, punkt 2 regulaminu MZPN na sezon 2019-20. Brzmi on tak: "W rozgrywkach seniorów drużyna klubu, która nie rozegra z własnej winy trzech wyznaczonych spotkań mistrzowskich w jednym sezonie, zostaje (niezależnie od sankcji finansowych) automatycznie wycofana z dalszych rozgrywek i od następnego sezonu występować będzie niżej o dwie klasy rozgrywkowe."

Aby więc doszło do sytuacji, w której klub zostanie wykluczony z rozgrywek, muszą być trzy walkowery orzeczone za to, że zespół nie przyjechał na mecz lub nie wyszedł na boisko (a na boisku pojawił się przeciwnik)". Innymi słowy można mieć pięć walkowerów za grę zawodnika, który nie odpauzował kary za żółte kartki, albo cztery walkowery za brak młodzieżowca i... grać dalej w tej samej lidze. Podobnie można mieć dwa walkowery za niestawienie się na meczu i dwa walkowery za grę bez młodzieżowca (albo np. grę zawodnika po 4 żółtych bez pauzy) i również nie spowoduje to wykluczenia. Wyrzucenie z ligi powodują bowiem tylko trzy walkowery - jeśli każdy jest orzeczony za nieprzystąpienie do meczu. 

Dlaczego w zapisie regulaminowym znalazł się zapis "nie rozegra z własnej winy"? Nietrudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, że jakiś zespół nie rozegra trzech meczów - ale wszystkie dlatego, że na mecz nie przyjechali rywale. Tak było chociażby w ubiegłym sezonie w klasie B Warszawa II, gdy do Góry Kalwarii na mecz z Koroną nie przyjechały trzy zespoły: Orzeł Parysów, Grom Prace Małe i SRS Zamienie. Brak jakiegokolwiek zapisu o tym, iż kara jest tylko wtedy, jeśli wina leży po stronie drużyny nie stawiającej się na mecz skutkować mogłoby tym, że... domaganoby się wykluczenia Korony z rozgrywek za nierozegranie trzech meczów. Na szczęście zapisy regulaminu nie pozwalają na to, by doszło do absurdalnej sytuacji.