rozpnRadomski OZPN opublikował zasady spadków i awansów w poszczególnych klasach rozgrywkowych, które będą obowiązywać w sezonie 2018-19.

 

Oto szczegółowe informacje:

Awans

1) Drużyna, która zajmie pierwsze miejsce w lidze okręgowej, awansuje do IV ligi.

2) Drużyna, która zajmie drugie miejsce w lidze okręgowej, rozegra baraż o awans do IV ligi z jednym z pozostałych wicemistrzów lig okręgowych (Ciechanów-Ostrołęka, Płock, Siedlce, Warszawa I i II)

3) Zwycięzcy obydwu grup klasy A wywalczą awans do ligi okręgowej.

4) Zespoły, które w klasie A zajmą drugie miejsca zagrają baraż, którego stawką będzie awans do ligi okręgowej.

5) Zwycięzcy obydwu grup klasy B wywalczą awans do klasy A

6) Zespoły, które zajmą drugie miejsca w klasie B zagrają baraż, którego stawką będzie awans do klasy A.

Spadek - degradacje obligatoryjne

1) Z ligi okręgowej obligatoryjnie spadnie zespół nr 16

2) Z obydwu grup klasy A obligatoryjnie spadną zespoły nr 14

Spadek - najbardziej pesymistyczny scenariusz.

Sytuacja mało prawdopodobna, ale teoretycznie możliwa: z IV ligi do ligi okregowej na koniec sezonu spadają wszystkie drużyny z okręgu Radom (Pilica Białobrzegi, Energia Kozienice, LKS Promna, Oskar Przysucha, Radomiak II Radom, Drogowiec Jedlińsk). Wówczas, przy założeniu, że wicemistrz LO przegrał baraże o awans do IV ligi:

1) Z ligi okręgowej spadną drużyny z miejsc 9-16

2) Z klasy A spadną zespoły z miejsc 11-14 (obydwie grupy)

Spadek - najbardziej optymistyczny scenariusz.

Jeśli wszystkie zespoły z okręgu radomskiego utrzymają się w IV lidze, a wicemistrz LO awansuje do IV ligi, wówczas:

1) z Ligi Okręgowej spadnie jedynie zespół nr 16.

2) Radomski OZPN nie przewidział w zasadach spadków i awansów takiej sytuacji dla klasy A, w przypadku jej zaistnienia podejmie więc jedną z dwóch decyzji:

- albo zarządzi baraż między zespołami obligatoryjnie zdegradowanymi (nr 14), a więc zniesie obligatoryjną degradację tych zespołów.

- albo (zdaniem "Piłki na Mazowszu" bardziej prawdopodobny scenariusz) zrezygnuje z rozgrywania barażu o awans do klasy A pomiędzy wicemistrzami grup klasy B, a obydwa kluby awansują do wyższej klasy rozgrywkowej.

Niezależnie od decyzji w najbardziej optymistycznym scenariuszu w klasie A utrzymają się zespoły do miejsca nr 13 włącznie.

*     *     *

I jeszcze słowo pochwały pod adresem Radomskiego OZPN. Otóż Zarząd Radomskiego OZPN nauczony doświadczeniem z sezonu 2017-18 tym razem w zasadach spadków i awansów uwzględnił scenariusz, w którym dany klub nie może z jakichś przyczyn zagrać w wyższej klasie rozgrywkowej. Dzięki temu od początku (niemal) wszystko jest jasne i uda się uniknąć ewentualnego niepotrzebnego zamieszania.