Sparingi

Trenerzy

Polecane strony

M Gol

logofacebookKoniec sezonu zbliża się wielkimi krokami, czas więc przedstawić pozostałe wyliczenia odnośnie tego, kto, kiedy, gdzie i dlaczego zmieni przynależność ligową. Dziś okręg Ciechanów-Ostrołęka, który pierwotnie miał pojawić się w piątek, ale z różnych względów ostatecznie termin publikacji został przesunięty.

 

UWAGA: Poniższe informacje nie były konsultowane z Mazowieckim ZPN. Zostały przygotowane na podstawie zasad spadków i awansów i innych związkowych dokumentów

*     *     *

Kto zagra w V lidze?

W tej kwestii już (niemal) wszystko jasne. PAF Płońsk i MKS Ciechanów zapewniły sobie prawo gry w V lidze, Jedyną niewiadomą pozostaje, kto zakończy rozgrywki na pozycji nr 3, która da prawo gry w barażach (jedno lub dwustopniowych, w zależności od rozstrzygnięć w trzeciej lidze). Najbliżej miejsca na podium jest Nadnarwianka Pułtusk, która zapewni sobie prawo gry w barażach, jeśli w najbliższej kolejce:

a) wygra

b) zremisuje, a Korona Szydłowo nie wygra

c) Korona i Wkra Bieżuń nie wygrają

Rywalem klubu z LO Ciechanów-Ostrołęka w barażu będzie drużyna z okręgu Płock. Na dziś parę barażową tworzyłyby Nadnarwianka i Kasztelan Sierpc. Gospodarzem pierwszego meczu będzie klub z okręgu Płock. Terminy barażów: 22 i 25 czerwca.

Jeśli z III ligą pożegna się Pilica Białobrzegi lub Broń Radom, wówczas zwycięzca barażu weźmie udział w drugiej fazie rozgrywek barażowych (trzy kluby, dwa z nich trafią do V ligi). Klub z okręgu Ciechanów-Ostrołęka byłby w takim przypadku gospodarzem meczu z klubem z LO Radom lub LO Warszawa II (w zależności od tego, kto w tej parze okaże się zwycięzcą). Mecz z klubem LO Siedlce lub LO Warszawa I rozegrałby natomiast na wyjeździe.

Czy będą spadki z Ligi Okręgowej?

Wszystkie zespoły (poza wycofanymi z rozgrywek) na pewno w kolejnym sezonie będą występować w Lidze Okręgowej.

Kto trafi do Ligi Okręgowej?

Wg zasad spadków i awansów opublikowanych przed sezonem (i nie zmienionymi dla okręgu Ciechanów-Ostrołęka) ciechanowsko-ostrołęcka liga okręgowa w sezonie 2022-23 ma liczyć 16 zespołów. Jedenaście miejsc trafi do klubów, które w bieżącym sezonie zajmą miejsca od 4 do 14 w okręgówce. Do obsadzenia pozostaje więc pięć miejsc.

W oparciu o dotychczasowe zasady uzupełniania składu poszczególnych lig na 99 procent cztery miejsca trafią do klubów, które aktualnie rywalizują w Klasie A - będą to Wkra Sochocin (poprzednio w okręgówce w sezonie 2018-19), Tęcza Ojrzeń (poprzednio w 2020-21), Wkra Radzanów (w XXI wieku nie grała w Lidze Okręgowej) i GKS Gumino (debiutant).

Ostatnie miejsce trafi do klubu, które zajmie 3 miejsce w Lidze Okręgowej (jeśli nie trafi do V ligi) lub - prawdopodobnie - do klubu, który zajmie 5 miejsce w Klasie A. Piątą lokatę zajmie ktoś z dwójki: Korona Karolinowo lub Opia Opinogóra. Korona zapewni sobie piąte miejsce, jeśli w najbliższej kolejce:

a) wygra

b) zremisuje, a Opia nie wygra

c) Opia przegra

UWAGA: Nie można wykluczyć, że Mazowiecki ZPN podejmie inną decyzję, wbrew zapisom zasad spadków i awansów mówiącym, że w LO ma występować 16 zespołów - wówczas liczba drużyn awansujących uległa by zmianie. Byłaby to jednak decyzja zupełnie niezrozumiała, biorąc pod uwagę fakt, że mamy już w zasadzie zakończenie sezonu.

Kto spadnie z Klasy A?

Jeżeli do Ligi Okręgowej trafią cztery czołowe zespoły Klasy A (a tak powinno się stać), wówczas wszystkie pozostałe zespoły rywalizujące w Klasie A pozostaną w niej na kolejny sezon. W przypadku zaistnienia jakiegokolwiek innego, nieprzewidzianego scenariusza (patrz UWAGA w poprzednim punkcie), mogłyby pojawić się miejsca spadkowe - maksymalnie dwa.

Kto trafi do Klasy A?

Po dwa najlepsze zespoły grupy Ciechanów i Ostrołęka zagrają w kolejnym sezonie w Klasie A. Dwa z nich już znamy - to GKS Łyse i Narew II Ostrołęka. Kolejny możemy poznać w najbliższy weekend:

Orzyc Chorzele zapewni sobie prawo gry w Klasie A, jeśli w najbliższej kolejce:

a) nie przegra

b) Gladiator przegra

c) Tamka przegra

*     *     *

Istnieje też możliwość, jeśli nie zostanie podjęta jakaś niezrozumiała decyzja (patrz UWAGA w poprzednich punktach), że do Klasy A trafi także jeden z zespołów, który zajmie w końcowej tabeli trzecie miejsce. Stać się tak może w sytuacji, w której do V ligi trafi Nadnarwianka Pułtusk, a jej miejsce w Lidze Okręgowej zajmie piąty zespół Klasy A. Wówczas trzecie zespoły z Klasy B najprawdopodobniej zagrają między sobą baraż o Klasę A. Trzecią lokatę w grupie Ciechanów zajmie Gladiator, Tamka lub Boruta, z kolei w grupie Ostrołęka będzie to Świt Baranowo lub GKS Andrzejewo.

*     *     *

Ważne. W powyższych wyliczeniach zamieszanie mogłaby wywołać rezygnacja z gry w IV lub V lidze kogoś z aktualnych czwartoligowców z okręgu Ciechanów-Ostrołęka (i zgłoszenie przez niego chęci gry w Lidze Okręgowej/Klasie A). Wówczas to mogłaby się zmniejszyć liczba drużyn, które z Klasy A trafią do okręgówki, a także mógłby pojawić się spadkowicz z Klasy A (nie miałoby to natomiast wpływu na spadki z LO i awans z Klasy B). Lepiej więc do ostatniej kolejki walczyć o jak najwyższą lokatę w tabeli.