mzpnMiniony tydzień nieco rozjaśnił kwestię spadków, zwłaszcza w czwartej lidze. Oto szczegóły dotyczące możliwych degradacji na koniec sezonu 2018-19.

 

IV liga

Olimpia Elbląg utrzymała się w drugiej lidze. Oznacza to, że z trzeciej (grupa I) do czwartej ligi spadną tylko trzy zespoły. Jednym z nich będzie ŁKS Łomża. Dwa pozostałe mogą (ale nie muszą) zająć drużyny z Mazowsza.

W czwartej lidze obecnie możliwe są trzy scenariusze:

1) Jeśli nikt z województwa mazowieckiego nie spadnie z III ligi, wówczas z IV ligi spadną drużyny z miejsc 13-16 (obydwie grupy).

2) Jeśli z III ligi spadnie jeden zespół (np. Victoria Sulejówek), wówczas z IV ligi spadną zespoły z miejsc 13-16, a drużyny z miejsc nr 12 rozegrają baraż o pozostanie w IV lidze.

3) Jeśli z III ligi spadną dwa zespoły (np. Victoria i Broń Radom), wówczas z IV ligi spadną zespoły z miejsc 12-16.

Oznacza to, że 11 miejsce daje stuprocentowe utrzymanie.

Zespoły stuprocentowo pewne gry w IV lidze w sezonie 2019-20 (pod względem sportowym): Oskar Przysucha, Mszczonowianka Mszczonów, Pilica Białobrzegi, MKS Piaseczno, Mazur Karczew.

Posotałe drużyny wciąż mają matematyczne szanse na zajęcie pierwszego miejsca lub miejsca w strefie spadkowej.

Ciechanów-Ostrołęka

Wiadomo już, że co najmniej jeden zespół z okręgu Ciechanów-Ostrołęka spadnie z IV ligi. Wszystko dlatego, iż do rozegrania pozostał mecz Ożarowianka - Drukarz i na pewno jedna z tych drużyn zakończy sezon z większą liczbą punktów niż zamykający tabelę MKS Ciechanów. A to z kolei oznacza, że aby MKS zakończył sezon na miejscu nr 12, które może, ale nie musi dać utrzymanie, musi wyprzedzić jedną z drużyn z okręgu Ciechanów-Ostrołęka 

Co to oznacza dla niższych lig w tym okręgu? Na sto procent z ligi okręgowej spadnie zespół nr 16 (wcześniej istniała niewielka szansa, że przy skrajnie optymistycznym scenariuszu COOZPN mógłby zarządzić baraż między 16 zespołem i 3 zespołem klasy A, wynosiła ona jednak 0,01 procenta).

Z kolei z klasy A spadną na pewno co najmniej dwa ostatnie zespoły, które muszą zrobić miejsce aż trzem beniaminkom (3 beniaminki + 1 spadkowicz + 9 drużyn klasy A (miejsca 4-12) + przegrany z barażu między zespołem LO a trzecim zespołem klasy A = 14) 

Płock

W okręgu płockim wciąż wszystko jest możliwe (jeśli chodzi o minimalną i maksymalną liczbę spadkowiczów), niewykluczone jednak, że nieco więcej wiedzieć będziemy po najbliższej kolejce IV ligi.

Radom

Maksymalna liczba spadkowiczów z okręgu radomskiego z IV ligi wynosi trzy i zdarzyć się może tylko wówczas, jeśli ktoś z województwa mazowieckiego spadnie z trzeciej ligi do czwartej.

Co to oznacza dla niższych lig? Na sto procent miejsce nr 11 w lidze okręgowej daje utrzymanie. Z kolei w klasie A w najgroszym wypadku spadną drużyny od 13 miejsca w dół, a drużyny z lokat nr 12 zagrają baraż o pozostanie w tej klasie rozgrywkowej.

Siedlce

Mazovia Mińsk Mazowiecki na pewno nie spadnie z IV ligi, oznacza to, że:

a) w lidze okręgowej miejsce nr 13 na pewno będzie gwarantować utrzymanie.

b) w klasie A miejsce nr 10 na pewno będzie gwarantować utrzymanie.

Warszawa

Maksymalna możliwa liczba spadkowiczów z IV ligi z okręgu warszawskiego wynosi pięć. Wszystko dlatego, że trzy ostatnie zespoły północnej grupy czwartej ligi mogą maksymalnie wyprzedzić dwie drużyny okręgu warszawskiego, z kolei w grupie południowej spadła już Perła, zaś LKS Promna i Orzeł Unin mogą maksymalnie wyprzedzić dwie drużyny okręgu warszawskiego.

Co to oznacza dla niższych klas rozgrywkowych?

Liga Okręgowa - jeśli nikt oprócz Perły nie spadnie z IV ligi, a obydwaj wicemistrzowie wygrają baraż o awans do IV ligi, wówczas do klasy A spadną zespoły z miejsc 15-16, a drużyny z 14 miejsc zagrają baraż o utrzymanie. Jeśli zajdzie skrajnie pesymistyczny scenariusz (pięciu spadkowiczów z IV ligi i porażka obydwu wicemistrzów w barażach o IV ligę), wówczas z LO spadną zespoły z miejsc 12-16, a drużyny z miejsc nr 11 zagrają baraż o pozostanie w tej klasie rozgrywkowej. Stuprocentowo pewne utrzymanie daje w tym momencie lokata numer 10.

Z kolei w klasie A w przypadku najbardziej optymistycznego scenariusza spadną drużyny z miejsc nr 14, a drużyny z miejsc nr 13 wyłonią między sobą jednego spadkowicza, z kolei w skrajnie pesymistycznym scenariuszu spadną zespoły z miejsc 13-14, a drużyny z miejsc nr 12 wyłonią spośród siebie jednego szczęśliwca, który pozostanie w klasie A.

Stuprocentowo pewne utrzymanie w klasie A w tej chwili daje pozycja numer 11.