DSCN3544aUpał dał się we znaki. Znurzenie i osłabienie było tak duże, że wyjeżdżając do domu nie byłem pewien, czy zarejestrowałem wszystkie bramki (a trochę ich padło), a słowa jednego z (chyba) kibiców mijających mnie po meczu (cześć, na razie, fajnie że wpadłeś - lub jakoś podobnie) dotarły do mnie, gdy już ów człowiek był 15 metrów dalej. Do tej pory nie wiem, czy cokolwiek odpowiedziałem...

Żeliszew Podkościelny to niewielka miejscowość w gminie Kotuń. Znajduje się w niej zabytkowy kościół, który zbudowany został pod koniec XVIII wieku (dane ze strony diecezji), a także... rondo, które jest ważnym punktem odniesienia dla tych, którzy pierwszy raz na mecz Jastrzębia chcieliby się udać. Kto wie, czy w przyszłym sezonie nie będzie to najmniejsza miejscowość z klubem w lidze okręgowej.

DSCN3537Miejscowy Jastrząb lekko, łatwo i przyjemnie wygrał rozgrywki klasy A Siedlce w sezonie 2018-19. Wygrał, bo choć zostały do rozegrania jeszcze trzy kolejki, niedzielnym zwycięstwem zapewnił sobie pierwsze miejsce w końcowej tabeli. Przewidując taki rozwój wypadków postanowiłem odwiedzić najlepszą drużynę wspomnianej grupy i klasy rozgrywkowej i na własne oczy przekonać się, czy faktycznie jest tak dobrze, jak wskazują wyniki. Na obiekt dotarłem spóźniony, gdy zameldowałem się na miejscu, gospodarze prowadzili już 2:0. Ostatecznie skończyło się rezultatem 9:1, choć - biorąc pod uwagę liczbę dogodnych sytuacji - mogło i powinno skończyć się np. rezultatem 15:4. Kolejne gole dołożył przewodzący klasyfikacji strzelców Konrad Śliwka, który chyba postawił sobie za cel powalczyć z rekordowym osiągnięciem Leo Messiego z sezonu 2011-12, kiedy to Argentyńczyk sezon zakończył z pięćdziesięcioma trafieniami na koncie. 

Dlaczego Jastrząb wygrał? Bo był dokładniejszy od rywala, potrafił szybkimi podaniami wypracować dogodną pozycję do oddania strzału, a autorowi niniejszego tekstu najbardziej przypadła do gustu sytuacja z pierwszej części gry (gol nr 4 lub 5), kiedy to zaledwie cztery szybkie i dokładne zagrania spowodowały, iż gracz gospodarzy znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, którą sfinalizował we właściwy sposób - a więc posyłając piłkę do bramki. 

DSCN3526Gdybym miał oceniać poziom sportowy po zaledwie jednym meczu, musiałbym stwierdzić, że Jastrząb nieprzypadkowo do okręgówki awansował. Statystyki również o tym świadczą - największa liczba zwycięstw w lidze, najmniejsza liczba porażek, najwięcej goli strzelonych i najmniej straconych, wreszcie niezdobyta twierdza w Żeliszewie Podkościelnym od równo roku (3 czerwca 2018 r. Jastrząb przegrał z Miedzanką 0:2) A skoro o obiekcie mowa, ciekawe, czy zostanie dopuszczony do rozgrywek ligi okręgowej i jakie ewentualne prace trzeba będzie wykonać, by móc u siebie gościć takie drużyny jak Czarni Węgrów, Naprzód Skórzec czy Zryw Sobolew. Komisja Licencyjna może mieć zastrzeżenia np. do miejsc siedzących (zdaje się, że obecnie na LO obowiązuje pojemność na 200 osób), ale to tylko przezorne gdybanie. Zresztą możliwe, że w klubie mają plan na każdą sytuację i za 2,5 miesiąca wszystko będzie tak, jak zażyczy sobie związek... 

Z pobytu w Żeliszewie Podkościelnym zapamiętam jeszcze jedno - mrówki. Niepozorne stworzonka postanowiły urządzić sobie wycieczkę zarówno po moich spodniach jak i nodze innego obserwatora meczu. Dobrze, że zostałem powiadomiony o intruzach, inaczej zaaferowany wydarzeniami na boisku mógłbym zauważyć je dopiero, gdy któraś w swej łaskawości postanowiłaby mnie ugryźć. Wracając zaś do wstępu - trudno było nie zauważyć, iż robiłem zdjęcia, dlatego też zapewne "fajnie, że wpadłem".

DSCN3541Garść informacji dla tych, co chcieliby udać się do tej miejscowości: Do Żeliszewa Podkościelnego najłatwiej dotrzeć jadąć od stacji kolejowej Kotuń (lub Koszewnica). To raptem kilka kilometrów na południe od stacji. Na stadion prowadzi natomiast wąska droga (bez asfaltu), której początek znajduje się tuż przy rondzie. W zasadzie tuż przy rondzie znajduje się również wspomniany zabytkowy kościół (bo czemu nie zobaczyć przy okazji zabytku?).

I jeszcze cytat meczu: "Kolejne bramki już tak nie cieszą" - wypowiedź jednego z obserwujących mecz gdzieś w okolicy szóstego gola dla Jastrzębia. W moim mniemaniu cieszyć jednak powinny, bo liga okręgowa to jednak nieco wyższe wymagania i takich wysokich wyników zapewne będzie mniej - jeśli w ogóle będą.

*     *     *

Korzystając z okazji odwiedziłem także oddaloną o ok. 20-25 kilometrów miejscowość o nazwie Jeruzal. Tam właśnie znajduje się najsłynniejszy sklep i ławeczka w Polsce - znane z serialu "Ranczo". Tam też jest widoczny w wielu odcinkach rynek, kościół i kilka innych miejsc - taka dodatkowa atrakcja dla osób, które wybierają się na mecze Jastrzębia, Feniksa Siennica, Olimpii Latowicz i kilku innych okolicznych klubów, a są (lub byli) fanami wspomianego serialu.