mzpnNa styczniowym posiedzeniu zarządu MZPN podjęto decyzję o zmianie w zasadach spadków i awansów w IV lidze w sezonie 2020-21.

 

Pierwotnie w kolejnym sezonie, tj. 2021-22 czwarta liga miała liczyć 32 zespoły (dwie grupy po 16 zespołów), już przed startem sezonu można jednak było się domyślić, że zarząd MZPN w trakcie trwania rozgrywek zmieni reguły (patrz news z lipca).. I tak też się stało - ustalono, że w kolejnym sezonie czwarta liga liczyć będzie 36 drużyn (dwie grupy po osiemnaście zespołów).

Co to oznacza?

Czwarta liga. Bezpośredni spadek: miejsca 11-14. Zespoły z miejsc nr 10, 9 i 8 oczekiwać będą na rozstrzygnięcia w trzeciej lidze.

a) Jeśli nikt z województwa mazowieckiego nie spadnie z III ligi, wówczas zespoły z miejsc nr 10 zagrają baraż o wyłonienie jednego zespołu, który pozostanie w IV lidze.

b) jeśli spadnie jeden zespół z III ligi - wówczas zespoły z miejsc nr 10 spadną do LO

c) spadek 2 lub 3 zespołów z III ligi - w barażach o utrzymanie zagrają zespoły z miejsc nr 9.

d) spadek 4 zespołów z III ligi - drużyny z miejsc nr 9 spadną do LO.

e) Spadek większej liczby niż 4 zespołów z III ligi (z województwa mazowieckiego) - zagrożenie dla miejsc nr 8. Scenariusz ten jest jednak mało prawdopodobny.

Ciechanów-Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce. Decyzja nie ma wpływu na minimalną i maksymalną liczbę spadkowiczów.

Warszawa. Zmienił się najbardziej optymistyczny i pesymistyczny wariant. Przy czym poniżej PnM prezentuje jedynie najbardziej optymistyczny wariant - zdarzy się on pod kilkoma warunkami:

1) Z III ligi nie spadnie nikt z województwa mazowieckiego

2) Z IV ligi grupy I i II nie spadnie nikt z okręgu warszawskiego i nikt z okręgu warszawskiego nie weźmie udziału w barażach o pozostanie w IV lidze.

3) Dziesiąty zespół czwartej ligi grupy III (Warszawa) wygra baraże o pozostanie w IV lidze.

Jeśli te warunki zostaną spełnione, wówczas:

a) z obydwu grup LO spadną zespoły z miejsc 13-18, a zespoły z miejsc nr 12 zagrają baraż o pozostanie w LO.

b) Klasa A - spadek zespołów z miejsc 12-14 i baraże zespołów z miejsc nr 11 o wyłonienie jednego spadkowicza.

Każdy dodatkowy spadkowicz z IV ligi (okręg Warszawa) - oznaczać będzie więcej drużyn zdegradowanych z LO Warszawa i Klasy A Warszawa

*     *     *

"Piłka na Mazowszu" na bieżąco będzie informować, jak przedstawia się sytuacja spadkowa na podstawie rozstrzygnięć w poszczególnych ligach.

 

opracowano na podstawie Uchwały 5/Z/2021 Zarządu MZPN z dnia 19 stycznia 2021