Sparingi

Trenerzy

Polecane strony

M Gol

logofacebookCzwarta liga zakończyła już rozgrywki, wiele scenariuszy, opisanych w poprzedniej analizie, nie może się już wydarzyć, czas więc na przedstawiene aktualnej sytuacji związanej z degradacją do niższych lig we wszystkich ligach okręgowych i Klasach A.

 

Pominięty został okręg Płock - gdzie już od dawna sytuacja jest znana i jedyną niewiadomą pozostaje, czy miejsce nr 12 w LO i nr 10 w Klasie A pozostatnie na dotychczasowym poziomie rozgrywkowym, co zależeć będzie od wyniku osiągniętego przez wicemistrza LO Płock w barażach o IV ligę.

UWAGA: Poniższa analiza NIE POWSTAŁA w porozumieniu ze związkiem, a w oparciu o zasady spadków i awansów uchwalonych przed sezonem i obowiązujących na dzień 14 czerwca 2021.

*     *     *

Ciechanów-Ostrołęka

Liczba drużyn zdegradowanych z ligi okręgowej i Klasy A zależy od tego, czy w IV lidze utrzyma się Makowianka Maków Mazowiecki (zagra baraże o utrzymanie, jeśli w trzeciej lidze pozostanie Broń Radom) i czy do IV ligi awansuje wicemistrz LO (zagra baraż z wicemistrzem LO Radom).

Na pewno z Klasy A spadną zespoły z miejsc 13-16. Na pewno też z LO spadnie zespół nr 16 i na 99,9 procent zespół nr 15 (w zasadach spadków i awansów jest mowa o obligatoryjnej degradacji tych dwóch miejsc).

Aby nikt więcej nie spadł Makowianka musi pozostać w IV lidze, a drugi zespół LO musi do IV ligi awansować. 

W takiej sytuacji na 99,9 procent odwołany zostałby też baraż pomiędzy zespołem LO i Klasy A - zespół nr 3 z Klasy A awansowałby do wyższej klasy rozgrywkowej.

Scenariusz nr 2 zakłada, że:

- z LO spadną zespoły nr 15 i 16, a nr 14 gra baraż o utrzymanie

- z Klasy A spadną zespoły z miejsc 12-16.

Stanie się tak, jeśli swoje mecze barażowe przegra jeden z dwóch zespołów - czyli albo Makowianka spadnie, albo wicemistrz LO nie awansuje.

Scenariusz nr 3 zakłada, że:

z LO spadną zespoły z miejsc 14-16, a nr 13 zagra baraż o utrzymanie

- z Klasy A spadną zespoły z miejsc 11-16.

Stanie się tak, jeśli Makowianka spadnie, a wicemistrz LO nie awansuje do IV ligi.

Wyliczenia - na podstawie scenariusza nr 3:

W przyszłym sezonie LO liczyć będzie 16 zespołów, a Klasa A 14 drużyn.

LO: 2 spadkowiczów (Nadnarwianka i Makowianka) + 2 beniaminków + 11 najwyżej sklasyfikowanych zespołów (2-12) = 15 drużyn. Szesnaste miejsce przypadnie w udziale zwycięzcy barażu między 13 zespołem LO a trzecim zespołem Klasy A.

Jeśli Makowianka lub wicemistrz LO wygrają baraże - każda z tych drużyn zwolni jedno miejsce w LO, które przypadnie w udziale najwyżej sklasyfikowanej drużynie spośród zagrożonych barażem/spadkiem.

Klasa A (najgorszy scenariusz): 3 spadkowiczów z LO + 3 beniaminków + przegrany barażu pomiędzy zespołem LO a 3 zespołem Klasy A = 7 zespołów. Pozostałe 7 miejsc przypadnie najwyżej sklasyfikowanym zespołom, czyli tym, które zajmą miejsca od 4 do 10 (7 drużyn)

Jeśli Makowianka się utrzyma lub wicemistrz LO awansuje do IV ligi, będzie mniej spadkowiczów z LO, co oznacza, że zwolni się dodatkowe miejsce/miejsca w Klasie A, które zajmie/zajmą najwyżej sklasyfikowane zespoły zagrożone degradacją.

Radom

Na pewno z Ligi Okręgowej spadną zespoły z miejsc 13-18, z grupy I Klasy A zespoły z miejsc 12-15, a z grupy II Klasy A zespoły z miejsc 13-17.

Możliwe scenariusze:

1) KS Warka utrzyma się w IV lidze, a wicemistrz LO awansuje do IV ligi. Wówczas:

a) z LO spadną tylko zespoły z miejsc 13-18

b) w Klasie A o pozostanie zagrają zespół nr 11 z grupy I z zespołem nr 12 z grupy II.

2) Spadnie KS Warka, a wicemistrz LO awansuje; lub KS Warka się utrzyma, a wicemistrz LO przegra baraże. Wówczas:

a) z LO spadną zespoły z miejsc 12-18.

b) z Klasy A spadną zespoły z miejsc 11-15 (grupa I) i 12-17 (grupa II)

3) KS Warka spadnie, wicemistrz LO przegra baraże. Wówczas:

a) z LO spadną zespoły z miejsc 11-18.

b) z Klasy A spadną zespoły z miejsc 11-15 (grupa I) i 12-17 (grupa II), a zespoły z miejsc nr 10 (grupa I) i nr 11 (grupa II) zagrają baraż o utrzymanie.

 

Siedlce

Wszystko zależy od tego, czy wicemistrz LO wygra baraże o awans do IV ligi. 

a) jeśli wygra, z LO spadną zespoły z miejsc 16-18, a z Klasy A z miejsc 13-14.

b) jeśli przegra, z LO spadną zespoły z miejsc 15-18, a z Klasy A z miejsc 12-14

Warszawa

Wszystko zależy od tego, czy Znicz II Pruszków pozostanie w IV lidze

a) Liga Okręgowa. Jeśli Znicz II się utrzyma, w LO utrzymają się wszystkie zespoły do miejsca nr 11 włącznie. Jeśli Znicz II spadnie, zespoły z miejsc nr 11 zagrają baraż o utrzymanie.

b) Klasa A. Spadną zespoły z miejsc 12-14. Utrzymanie lub spadek Znicza II będzie miał natomiast znaczenie dla zespołów z miejsc nr 11. Jeśli Znicz II się utrzyma - wówczas baraże wskażą dwa zespoły z miejsc nr 11, które spadną do Klasy B. Jeśli Znicz II spadnie - wówczas baraże wskażą trzy zespoły zdegradowane z miejsc nr 11.

UWAGA: w przypadku miejsc nr 11 możliwe także inne decyzje - Klasę A być może będzie musiała opuścić Perła II Złotokłos (jeśli pierwszy zespół spadnie z LO), dołączyć mają też nowe zespoły. Możliwa więc, zarówno większa liczba utrzymujących się, jak i mniejsza. Decyzję podejmie MZPN.

*     *     *

Należy pamiętać, że warto rywalizować o jak najwyższe miejsce - jeśli ktoś się wycofa z rozgrywek przed kolejnym sezonem, najwyżej sklasyfikowani spadkowicze mogą pozostać w dotychczasowych klasach rozgrywkowych (ostateczną decyzję podejmie w takich sytuacjach związek).