Sparingi

Trenerzy

Polecane strony

M Gol

logofacebookW poniedziałek pojawiła się informacja o spadkach i awansach w ligach siedleckich, dziś czas na ligi płockie.

 

WAŻNE: Poniższa treść nie była konsultowana z Mazowieckim ZPN. Powstała w oparciu o zasady spadków i awansów, regulamin i uchwały przyjęte przez Zarząd Mazowieckiego ZPN.

*     *     *

Kto zagra w V lidze?

Szanse na promocję wciąż ma sześć zespołów, przy czym dwie z nich w zasadzie jedynie teoretycznie. Co może wydarzyć się w najbliższej serii gier?

1) Amator Maszewo zapewni sobie prawo gry w V lidze, jeśli:

a) nie przegra

b) Kasztelan przegra, a Skra nie wygra

c) Mazur przegra, a Skra nie wygra

d) Mazur i Kasztelan przegrają

2) Delta Słupno straci szansę na grę w V lidze, jeśli:

a) nie wygra

b) Kasztelan wygra

3) Sparta Mochowo straci szansę na grę w V lidze, jeśli:

a) nie wygra

b) Kasztelan nie przegra

Szanse Delty i Sparty są czysto teoretyczne, a w zasadzie w grze o V ligę pozostają Amator, Kasztelan, Mazur Gostynin i Skra Drobin.

*     *     *

Wiadomo, że trzeci zespół będzie rywalizował w barażach o grę w V lidze. Rywalem klub z okręgu Ciechanów-Ostrołęka. Na dziś parę barażową tworzyłyby Kasztelan Sierpc i Nadnarwianka Pułtusk. Gospodarzem pierwszego meczu byłby Kasztelan. Mecze zaplanowano na 22 i 25 czerwca. Jeśli ktokolwiek z III ligi z województwa mazowieckiego zostanie zdegradowany, po zakończeniu meczów barażowych odbędzie się ich druga część - w przypadku awansu klubu z LO Płock, byłby on gospodarzem rywalizacji z klubem z LO Radom lub LO Warszawa II (w zależności, kto okazałby się w tej parze lepszy), a spotkanie z drugim z rywali rozegrałby na wyjeździe.

*     *     *

Uchwała zarządu Mazowieckiego ZPN z dnia 23 września 2021 określiła liczbę drużyn w Lidze Okręgowej Płock na kolejny sezon. Wynosić będzie ona 12. Oznacza to, że co najmniej jeden zespół LO Płock spadnie na koniec sezonu do Klasy A.

Na tę chwilę wiadomo, że w kolejnym sezonie w LO Płock zagrają Zryw Bielsk, Start Proboszczewice i Unia Iłów. Pozostałe kluby albo wciąż mają matematyczne szanse na awans, albo matematyka dowodzi, że mogą jeszcze pożegnać się z LO Płock.

Kto spadnie z LO Płock?

W Klasie A znajdzie się na pewno zespół, który w końcowej tabeli LO Płock w trwającym sezonie zajmie ostatnie miejsce. Spaść może także klub, który zakończy rozgrywki na 13 pozycji - stanie się tak, jeśli trzeci zespół LO Płock nie zapewni sobie prawa gry w V lidze.

Wszystko wskazuje na to, że dwa ostatnie miejsca zajmą Orzeł Goleszyn i Stegny Wyszogród, choć oczywiście wciąż są szanse na uniknięcie czarnego scenariusza.

W najbliższej serii gier natomiast kolejne zespoły mogą zapewnić sobie prawo gry w LO Płock. Oprócz Sparty Mochowo i Delty Słupno (które mogą stracić szansę na V ligę), miejsce w LO Płock mogą sobie zagwarantować Unia Czermno, Błękitni Gąbin i Skrwa Łukomie.

Podsumowując - stuprocentowo pewnym miejscem dającym prawo gry w LO Płock w kolejnym sezonie jest lokata nr 12.

Klasa A - rywalizacja o Ligę Okręgową

W rywalizacji o LO Płock pozostają trzy kluby i przy odpowiednich wynikach rozstrzygnięcia mogą zapaść już w najbliższej kolejce.

1) GKS Góra zapewni sobie prawo gry w LO Płock, jeśli:

a) nie przegra

b) Polonia Radzanowo nie wygra

2) Polonia Radzanowo zapewni sobie prawo gry w LO Płock, jeśli wygra, a Szopen Sanniki przegra.

Kto opuści Klasę A?

Dwa ostatnie miejsca zajmą na pewno ULKS Ciółkowo i Zjednoczeni Bulkowo. Zespół, który zakończy zmagania na ostatniej pozycji, na pewno spadnie do Klasy B. Losy przedostatniego zespołu zależeć będą od tego, czy zespół nr 3 z Ligi Okręgowej zapewni sobie prawo gry w V lidze - jeśli nie, także i przedostatni zespół spadnie do niższej klasy rozgrywkowej.

Zjednoczeni Bulkowo mogą zapewnić sobie w najbliższy weekend pozycję nr 11 - muszą jednak wygrać, a ULKS Ciółkowo wygrać nie może. Jeśli tak się nie stanie, o tym, kto zajmie 11 miejsce zadecyduje bezpośredni mecz w ostatniej kolejce.

Z Klasy B do Klasy A

Prawo gry w Klasie A uzyskały dwa najlepsze zespoły Klasy B Płock - to Wisła III Płock (debiut w Klasie A) i Lwówianka Lwówek (ostatni raz w Klasie A w sezonie 2014-15).

*     *     *

Inne

Kluby walczące o pozostanie w LO i Klasie A powinny starać się uniknąć zajęcia ostatniej lokaty w końcowej tabeli. Nawet jeśli zespół nr 3 z Ligi Okręgowej do V ligi nie trafi, zawsze może zdarzyć się sytuacja, że ktoś do rozgrywek nie przystąpi - wówczas pierwszym kandydatem do zastąpienia ekipy wycofanej będzie najwyżej sklasyfikowany spadkowicz.