Sparingi

Trenerzy

Polecane strony

M Gol

logofacebookCzas na kolejną analizę, tym razem dotyczącą okręgu Radom, o który dość często padały pytania. Kto, kiedy i dlaczego awansuje, a kto i w jakim przypadku spadnie?

 

WAŻNE: Poniższe informacje i wyliczenia nie były konsultowane z Mazowieckim ZPN - powstały jednak w oparciu o zasady spadków i awansów uchwalone przed sezonem, a także inne dokumenty i uchwały związkowe.

*     *     *

Kto zagra w V lidze?

Teoretycznie szanse na grę w V lidze w kolejnym sezonie ma wciąż sześć zespołów. Jeden z nich jest już pewny miejsca na podium na koniec sezonu (LKS Promna), a więc albo zajmie miejsce premiowane, albo zagra w barażach.

W najbliższy weekend prawo gry w V lidze może uzyskać LKS Promna. Stanie się tak, jeśli:

a) wygra, a Drogowiec nie wygra

b) wygra, a Orzeł nie wygra

c) zremisuje, Drogowiec przegra, a Orzeł nie wygra

*     *     *

Trzeci zespół na pewno zagra w barażach o V ligę, nie wiadomo jednak, czy będą one jedno, czy dwustopniowe (zależeć to będzie od tego, czy w III lidze utrzymają się Broń Radom i Pilica Białobrzegi). Na pewno pierwszym rywalem będzie zespól z grupy II warszawskiej ligi okręgowej (na dziś parę barażową tworzą Orzeł Wierzbica i KS Teresin). Klub z okręgu Radom będzie gospodarzem meczu rewanżowego. Jeśli konieczne będzie rozegranie drugiej fazy barażów, w przypadku awansu klub z okręgu Radom będzie gospodarzem meczu z drużyną z LO Siedlce lub LO Warszawa I (w zależności, kto z tej pary awansuje), a mecz z drugim rywalem rozegra na wyjeździe.

*     *     *

Sześciu zespołom nie grozi ani degradacja, ani awans, a więc w kolejnym sezonie na pewno zagrają w radomskiej lidze okręgowej. Są to: Radomiak II Radom, Mazowsze Grójec, Jodła Jedlnia-Letnisko, Gryf Policzna, Pilica Nowe Miasto i Proch Pionki.

Kto spadnie do Klasy A?

Cztery zespoły wciąż są zagrożone degradacją do Klasy A. To Polonia Iłża, Młodzik-18 Radom, SKS Potworów i Oronka Orońsko. Z tego grona na pewno do niższej klasy rozgrywkowej spadnie zespół, który zajmie 16 miejsce w końcowej tabeli. Los drużyny, która zajmie 15 miejsce zależeć będzie od tego, czy drużyna nr 3 z Ligi Okręgowej zagwarantuje sobie prawo gry w V lidze. Jeśli tak się nie stanie - także piętnasty zespół znajdzie się w Klasie A.

W sezonie 2022-23 w lidze okręgowej występować będą:

a) zespoły z miejsc 4-14 w bieżącym sezonie (łącznie 11 klubów)

b) czterech beniaminków

c) zespół z miejsca nr 3 (jeśli przegra baraże) lub zespół nr 15 radomskiej ligi okręgowej w bieżącym sezonie.

Kto wywalczy prawo gry w Lidze Okręgowej?

Gracja Tczów i Centrum Radom już zapewniły sobie prawo gry w okręgówce. Pierwszy z nich po raz ostatni w lidze okręgowej rywalizował w sezonie 2017-18, drugi w sezonie 2020-21. 

Szanse na zajęcie drugiego premiowanego miejsca w grupie I teoretycznie wciąż ma aż pięć zespołów. Znacznie prostsza sytuacja ma miejsce w grupie II - o prawo gry w LO rywalizują jeszcze KS Błotnica i Broń II Radom. Awans pierwszemu z wymienionych zapewni jedno zwycięstwo w trzech najbliższych meczach.

Kto spadnie do Klasy B?

Rozpocznijmy od matematyki. W Klasie A w sezonie 2022-23 zagra 28 zespołów. Będą to:

a) zespół, który zajmie 16 miejsce w Lidze Okręgowej

b) Sześciu beniaminków

c) zespoły z miejsc 3-12 z obydwu grup Klasy A (sezon 2021-22) - 20 klubów.

Łącznie daje to 27 zespołów. Ostatnie miejsce trafi albo do drużyny, która zajmie 15 miejsce w Lidze Okręgowej, albo do jednej z drużyn, która zajmie 13 miejsce w Klasie A Radom.

Innymi słowy:

1) zespoły, które zajmą 14 miejsca w Klasie A spadną do Klasy B

2) zespoły, które zajmą 13 miejsca będą oczekiwać na rozstrzygnięcia barażów z udziałem trzeciego zespołu Ligi Okręgowej.

a) jeśli trzeci zespół LO zapewni sobie prawo gry w V lidze, wówczas zespoły z miejsc nr 13 w Klasie A zagrają baraż o utrzymanie (między sobą)

b) jeśli trzeci zespół LO nie trafi do V ligi - wówczas obydwa zespoły z miejsc nr 13 spadną do Klasy B.

Na tę chwilę znamy jednego spadkowicza - to Mogielanka Mogielnica, która już kilka tygodni temu straciła szanse na zajęcie nawet 13 miejsca w końcowej tabeli. Klub w XXI wieku nie rywalizował w Klasie B.

*     *     *

Kluby, które zapewniły sobie prawo gry w Klasie A Radom na kolejny sezon (nie grozi im ani awans, ani spadek): Zodiak Sucha, GKS Stromiec, Sokół Przytyk, Zwolenianka Zwoleń, KS Jastrząb, Gryfia Mirów i Iłżanka Kazanów

Kto uzyska prawo gry w Klasie A?

Z każdej z trzech grup Klasy B awans uzyskają po dwie najlepsze drużyny. W grupie I i grupie II szansę na promocję ma wciąż pięć zespołów. W grupie III awansował już Powała Taczów (otrzyma punkty za mecz z Hubalem Chlewiska) - powrót po rocznej przerwie. O drugie miejsce powalczą trzy kluby.

*     *     *

Okręg Radom nauczył w ostatnich latach, że można się po nim spodziewać wszystkiego. Nie można więc wykluczyć, że tamtejsi członkowie odpowiedniej Komisji po raz kolejny wykażą się twórczą interpretacją zapisów...