Sparingi

Trenerzy

Polecane strony

M Gol

logofacebookTradycyjnie, jak co roku, pojawiają się pytania odnośnie awansów, spadków, zmian, barażów. Kiedy, kto, z kim i dlaczego - takie pytania padają w wiadomościach przesyłanych do "Piłki na Mazowszu". Czas więc spróbować rozjaśnić wątpliwości - na początku w okręgu siedleckim

 

WAŻNE: Poniższe wyliczenia nie były konsultowane z Mazowieckim Związkiem Piłki Nożnej i powstały wyłącznie w oparciu o zasady spadków i awansów, regulamin rozgrywek i dokumenty PZPN.

*     *     *

O występy w V lidze

W grze o awans pozostają wciąż cztery zespoły. Jeden z nich może zapewnić sobie prawo gry w V lidze już w najbliższej serii gier.

Mazovia II Mińsk Mazowiecki zapewni sobie prawo gry w V lidze w sezonie 2022-23, jeśli w najbliższe kolejce:

a) wygra

b) zremisuje, a Jabłonianka przegra.

Co jeszcze może wydarzyć się w najbliższej serii gier?

Orzeł Unin zapewni sobie co najmniej trzecie miejsce w końcowej tabeli, jeśli

a) wygra

b) zremisuje, a Fenix nie wygra

c) Fenix przegra

Jabłonianka Jabłonna Lacka zapewni sobie co najmniej trzecie miejsce w końcowej tabeli, jeśli:wygra, a Fenix nie wygra

Fenix Siennica straci szanse na awans do V ligi, jeśli przegra, a Jabłonianka wygra

*     *     *

Wiadomo już, że trzeci zespół weźmie udział w barażach, których stawką będzie miejsce w V lidze. Nie wiadomo jeszcze, czy będą to baraże jedno czy dwuetapowe (zależeć to będzie od tego, czy Pilica Białobrzegi i Broń Radom utrzymają się w trzeciej lidze). Tak czy inaczej pierwszym (lub jedynym) rywalem dla ekipy z okręgu siedleckiego będzie drużyna z grupy I Ligi Okręgowej Warszawa (niemal na pewno będzie to ktoś z trójki: Polonia II Warszawa, KS Łomianki, Józefovia Józefów).

Na dziś para barażowa wyglądałaby następująco: KS Łomianki - Jabłonianka Jabłonna Lacka (gospodarz pierwszego meczu na pierwszym miejscu). Termin barażów: 22 i 25 czerwca. Ewentualne mecze drugiej rundy barażów (jeśli będą konieczne) z udziałem zwycięzcy tej pary odbędą się prawdopodobnie 29 czerwca (w przypadku awansu zespół z LO Siedlce byłby gospodarzem tego meczu) i 6 lipca (mecz wyjazdowy).

Spadek do Klasy A

W bieżącym sezonie żaden zespół nie opuści Ligi Okręgowej (za wyjątkiem ewentualności opisanych w Klasie A).

O grę w Lidze Okręgowej

ŁDK Łosice i ULKS Gołąbek zagwarantowały już sobie prawo gry w kolejnym sezonie w Lidze Okręgowej Siedlce. obydwa dotychczas nie uczestniczyły w rywalizacji o nazwie "Liga Okręgowa".

Pięć zespołów: Rywal Ruchna, Tęcza Stanisławów, Tajfun Jartypory, Płomień II Dębe Wielkie i Victoria Kałuszyn mają natomiast szanse na zajęcie trzeciego miejsca w końcowej tabeli, które może dać prawo gry w Lidze Okręgowej. Niewykluczone, że ostateczne rozstrzygnięcia poznamy dopiero w ostatniej serii gier.

Kiedy trzecie miejsce w Klasie A może dać prawo gry w Lidze Okręgowej? W trzech przypadkach:

a) Jeśli trzeci zespół Ligi Okręgowej zapewni sobie po barażach prawo gry w V lidze

b) Jeśli Polonez Mordy (Liga Okręgowa) odda walkowerem jeden z trzech najbliższych ligowych meczów (zostanie wówczas karnie relegowany do Klasy B - informacja do potwierdzenia w MZPN Siedlce)

c) Jeśli przed startem rozgrywek ktoś wycofa się z Ligi Okręgowej.

Spadek do Klasy B

Z Klasą A pożegna się tylko jeden zespół - to Tęcza Korczew, która za trzykrotne nieprzystąpienie do meczu została wykluczona z rozgrywek. Tęcza w Klasie A rywalizowała przez siedem ostatnich sezonów.

O grę w Klasie A

Zgodnie z zasadami spadków i awansów dwa najlepsze zespoły Klasy B zagrają w kolejnym sezonie w Klasie A. W związku z wykluczeniem Tęczy Korczew, w Klasie A zagra także trzeci zespół Klasy B (musi to potwierdzić MZPN Siedlce). Cała trójka jest już znana - to GKS Dobre (poprzednio w Klasie A w sezonie 2017-18), BTS Wyrozęby (debiut) i Podlasie II Sokołów Podlaski (poprzednio w Klasie A w sezonie 2007-08).

Jeśli trzeci zespół Klasy A trafi do Ligi Okręgowej, prawdopodobnie także czwarty zespół Klasy B dostanie szansę gry w Klasie A. Miejsce to w końcowej tabeli zajmie LUKS Rzakta.

Ile drużyn w Klasie B?

W optymistycznym scenariuszu w sezonie 2022-23 w Klasie B Siedlce wystąpi 7+VAT zespołów. Wspomniana siódemka to drużyny z miejsc 4-9 z bieżącego sezonu, a także Tęcza Korczew (optymistyczny scenariusz zakłada, że klub zgłosi się do rozgrywek). VAT - to ewentualne nowe drużyny, jeśli takowe dołączą do rozgrywek. Ostateczną liczbę drużyn w Klasie B poznamy zapewne w lipcu lub na początku sierpnia.