Sparingi

Trenerzy

Polecane strony

M Gol

logofacebookCzas na analizę długo wyczekiwanego okręgu warszawskiego. Kto i kiedy może spaść, ile zespołów awansuje? Czy będą baraże? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

 

UWAGA: Poniższe informacje nie były konsultowane z Mazowieckim ZPN, powstały jednak w oparciu o zasady spadków i awansów uchwalone przed sezonem i - według wiedzy "Piłki na Mazowszu" - nie zmienione do dziś (jeśli chodzi o okręg Warszawa).

UWAGA 2: Założono, że sposób wyłaniania drużyn, które spadną do niższej klasy rozgrywkowej z Klasy A Warszawa będzie identyczny jak w poprzednich latach (nie nastąpi przejście na system "radomski").

Kto zagra w V lidze?

Poznaliśmy już trzy drużyny, które w kolejnym sezonie zagrają w V lidze - to KTS Weszło (grupa I), LKS Chlebnia i Okęcie Warszawa (grupa II). KTS w bieżącym sezonie był beniaminkiem LO, Okęcie - spadkowiczem z IV ligi, z kolei zespół z Chlebni spędził w okręgówce ostatnich trzynaście sezonów.

Do wyłonienia pozostał jeszcze zespół, który zajmie drugie miejsce w grupie I - będzie to ktoś z trójki: Polonia II Warszawa, KS Łomianki lub Józefovia Józefów. Trzecie miejsce (baraż) również padnie łupem kogoś z wymienionej trójki. Z kolei o trzecią lokatę w grupie II rywalizować będą KS Teresin, Laura Chylice i MKS Polonia Warszawa

Mecze barażowe o prawo gry w V lidze zostaną rozegrane w dniach 22 i 25 czerwca. Kluby z okręgu warszawskiego będą gospodarzami pierwszych spotkań (klub z grupy I zagra z ekipą z okręgu Siedlce, klub z grupy II zmierzy się przedstawicielem okręgu Radom). Na dziś pary barażowe wyglądałyby następująco: KS Teresin - Orzeł Wierzbica, KS Łomianki - Orzeł Unin. Do rozegrania pozostały jednak jeszcze dwie kolejki i skład meczów barażowych może ulec zmianie.

Jeśli z III ligi spadnie ktoś z województwa mazowieckiego, wówczas rozegrana zostanie druga runda barażowa (zwycięzcy zagrają systemem każdy z każdym - z jednym rywalem u siebie, z drugim na wyjeździe). Zespół z grupy I w przypadku awansu byłby wówczas gospodarzem meczu z klubem z LO Ciechanów-Ostrołęka lub LO Płock, z kolei zespół z grupy II byłby gospodarzem meczu z LO Warszawa I (lub LO Siedlce).

Kto spadnie do Klasy A?

Liczba drużyn, która w kolejnym sezonie zagra w Lidze Okręgowej nie zmieni się i będzie wynosić 32 (2x16). Miejsca w okręgówce trafią do:

1) Zespołów obydwu grup, które zajmą miejsca 4-14 (włącznie) - łącznie 22 drużyny.

2) Ośmiu beniaminków

Do obsadzenia pozostaną jeszcze dwa miejsca, które zostaną obsadzone przez zespoły występujące w bieżącym sezonie w lidze okręgowej. Do kogo konkretnie? Zależeć będzie od wyników meczów barażowych z udziałem trzecich drużyn LO. Możliwe są trzy scenariusze.

1) Obydwa zespoły z trzecich miejsc wchodzą do V ligi - wówczas w lidze okręgowej pozostają drużyny, które zakończą zmagania na 15 pozycjach.

2) Jeden zespół z trzecich miejsc trafia do V ligi, drugi pozostaje w lidze okręgowej - wówczas zespoły z miejsc nr 15 zagrają baraż o pozostanie w lidze okręgowej.

3) Obydwa warszawskie zespoły przegrywają mecze barażowe o V ligę - wówczas zespoły z miejsc nr 15 spadają do Klasy A.

Innymi słowy - lokata 16 na pewno oznacza degradację (w grupie II spadkowiczem jest wycofana Błonianka II Błonie), zaś lokata nr 15 może dać utrzymanie, baraż lub spadek. Miejsce nr 14 jest natomiast pierwszym bezpiecznym.

W grupie I teoretycznie zagrożonych degradacją jest wciąż pięć zespołów (Dąb, Wesoła, Madziar, Radość, Mazur II), w grupie II miejsce nr 15 zajmie Sparta Jazgarzew lub KS Blizne - rozstrzygnięcie może zapaść w 29 kolejce; jeśli Sparta przegra, zakończy zmagania na 15 pozycji.

Kto trafi do Ligi Okręgowej?

Dwie czołowe lokaty w grupie pierwszej Klasy A zajmą Talent Warszawa i Białe Orły Warszawa (nie grały jeszcze w okręgówce).

W grupie drugiej o ligę okręgową rywalizuje jeszcze pięć zespołów.

W grupie trzeciej - do okręgówki trafi na pewno Champion Warszawa (nie grał w LO), a o drugie miejsce rywalizować będą Ursus II Warszawa i Perła Złotokłos

Z kolei w grupie IV o awans wciąż rywalizuje pięć zespołów (do Ligi Okręgowej nie może awansować Naprzód II Stare Babice).

Kto spadnie do Klasy B?

Czas na matematykę. W przyszłym sezonie w Klasie A rywalizować będzie 56 zespołów (4x14). Miejsca te trafią do:

1) Dziesięciu beniaminków

2) Zespołów z miejsc 3-12 wszystkich grup Klasy A (40 drużyn)

3) Zespołu, który zajmie miejsce nr 16 w grupie I Ligi Okręgowej.

4) Co najmniej trzech drużyn Klasy A, które zakończą sezon na miejscu nr 13.

Do obsadzenia pozostaną dwa miejsca, które trafią albo do kolejnych spadkowiczów z ligi okręgowej, albo kolejnych zespołów Klasy A. Szczegóły:

1) Jeśli obydwie drużyny z trzecich miejsc Ligi Okręgowej nie trafią do V ligi, z Klasy A spadną zespoły z miejsc nr 14 i 15, a zespoły z miejsc nr 13 wyłonią spomiędzy siebie jednego spadkowicza.

2) Jeśli tylko jeden zespół z trzecich miejsc LO trafi do V ligi, wówczas z Klasy A spadną zespoły z miejsc 14 i 15, a drużyny z miejsc nr 13 utrzymają się na dotychczasowym poziomie rozgrywkowym.

3) Jeśli obydwie drużyny z trzecich miejsc w Lidze Okręgowej trafią do V ligi, wówczas spadną zespoły z miejsc nr 15, a zespoły z miejsc nr 14 spomiędzy siebie wyłonią jeden zespół, który pozostanie w Klasie A.

Patrz też "ważne" na końcu tekstu!

W grupie I miejsca nr 13 i 14 zajmą Coco Jambo Warszawa i Dąb II Wieliszew. Ostatnie kolejki rozstrzygną, kto na którym miejscu sezon zakończy.

W grupie II miejsce nr 15 to wycofany Bór Regut, miejsce nr 14 zajmie ktoś z trójki: Kamionek Warszawa, Wisła Maciejowice lub Józefovia II Józefów, z kolei miejsce nr 13 oprócz wymienionej trójki zająć może także AP EsKadra Warszawa lub Olimpia Warszawa.

W grupie III miejsce nr 15 zajmie Ożarowianka II Ożarów Mazowiecki (w klasie A przez trzy ostatnie sezony), miejsca nr 13 i 14 trafią natomiast do Sarmaty Warszawa i Progresu Warszawa (ostatnie kolejki zadecydują o kolejności)

W grupie IV miejsce nr 14 zajmie Passovia Pass, Miejsce nr 13 trafi natomiast do Orła Kampinos lub Tura Jaktorów.

Kto trafi do Klasy A?

Z grupy I do Klasy A trafią Legionovia III Legionowo i Płudy Warszawa (debiut)

Z grupy II - Orzeł II Baniocha (debiut) i ktoś z dwójki: Orzeł Parysów lub Sokół Kołbiel

Z grupy III - UWKS Legia Warszawa i Marymont Warszawa

Z grupy IV - Delta Warszawa i ktoś z dwójki: Perła II Złotokłos i Victoria Głosków. Uwaga: Jeśli pierwszy zespół Perły nie awansuje do Ligi Okręgowej, awans z Klasy B wywalczy Victoria, nawet jeśli to Perła II zakończy sezon na drugiej pozycji.

Z grupy V - Guzovia Guzów i ktoś z dwójki: Milan II Milanówek lub Tajfun Brochów.

*     *     *

Ważne: Nie można wykluczyć, że - podobnie jak w poprzednich latach - ktoś po zakończeniu sezonu, a przed startem kolejnego, wycofa się z Ligi Okręgowej lub Klasy A. Wówczas zwolnione miejsce/miejsca trafią do klubów pierwotnie zdegradowanych. Warto więc do końca walczyć o jak najwyższą lokatę i/lub o jak najlepszy wynik w barażach.